moteris

Menstruacijos (arba mėnesinės) – tai kasmėnesinis kraujavimas iš gimdos. Per mėnesines iš gimdos ertmės išsiskiria kraujo ir suiręs funkcinis gimdos gleivinės sluoksnis, iš gimdos kaklelio – gleivių su daugybe leukocitų. Kraujas beveik nekreša, nes jame mažai fibrogeno ir nėra protrombino. Mėnesinės kartojasi kas 21-30 d., trunka nuo 3 iki 7 dienų. Pirmosios mėnesinės atsiranda maždaug 11 – 15 metų mergaitei lytinio brendimo metu ir kartojasi iki menopauzės.

Kiekvieno menstruacių ciklo pradžioje kiaušidėje pradeda bręsti folikulai: iki ciklo vidurio hormonų (estrogenų) veikiamas vienas jų visiškai subręsta ir subrandina kiaušinėlį. Todėl ši pirmoji ciklo pusė dar vadinama estrogenine faze. Subrendęs folikulas iškyla į kiaušidės paviršių ir dažniausiai 12-14-tą ciklo dieną plyšta - įvyksta ovuliacija. Įvykus ovuliacijai estrogenų kiekis staiga sumažėja ir prasideda kita - progesteroninė fazė. Jos metu gimda ruošiasi priimti apvaisintą kiaušinėlį. Jeigu apvaisinimas neįvyksta, ciklas praėjus maždaug 14 dienų po ovuliacijos kartojasi iš naujo (t.y. prasideda kraujavimas, vėl gaminasi estrogenai ir bręsta naujas kiaušinėlis).

Mėnesinių atsiradimo laikas priklauso nuo mergaitės gyvenimo sąlygų, klimato, jos organizmo būklės, mitybos. Reguliarus mėnesinių ciklas nusistoja ne iš karto, kartais po 1- 2 metų. Mėnesinių gali neatsirasti dėl vidaus sekrecijos liaukų sutrikimų, todėl, jei 15 – 17 metų mergaitei jų nėra, reikia kreiptis į gydytoją.

Go to top